Magzati kor és a zene kapcsolata

Magzati kor és a zene kapcsolata
2024.06.26.

Szerinted érdemes zenét hallgatni, mikor még a pocakodban van a kisbabád? Szerinted lesz pozitív hozadéka, hogyha hallja, hogy énekelsz neki? Számodra is járhat előnyökkel a zenehallgatás és az éneklés? Nem a „jó” hang, a megfelelő magasság a fontos, hanem a bátorságod. A jelenléted. A kapcsolatotok. De miért is olyan fontos ez az időszak és milyen hatásokkal bírhat a későbbi életben?

Mikor kezd el hallani a magzat?

Egy kisbaba körülbelül 18-20 hetes korában kezd el hallani hangokat az anyaméhben. Az első hangok, amelyeket hall, az anyai test belső hangjai, mint a szívverés a légzés, vagy épp az emésztés. Később, körülbelül 24 hetes kortól, már külső hangokat is képes érzékelni, mint a beszéded és a zene.

Az anyuka énekének fontossága

Az énekhangod különleges kapcsolatot teremt közted és a babád között. Amikor énekelsz, nemcsak a hangodat hallatod, hanem a lelki közelséget és a szeretetet is közvetíted kisbabád felé. Pontosan úgy, mint a ringatással. Senki nem tanítja, hogy hogyan "kell" jól ringatni, mégis minden anyuka ösztönösen megérzi és kérés, könyvolvasás nélkül remekül használja nap, mint nap. 

Az éneklésed közben a baba megnyugszik, mivel ismerős hangot hall, amely biztonságot és kényelmet nyújt neki. Az éneklésed, dúdolásod egyfajta érzelmi hidat képez, amely erősíti a kötődést és a bizalmat már a születés előtt. Először csak dúdolj egy-egy hangot, egy számodra kedves számot, egy olyan dalt, ami először eszedbe jut, vagy csak úgy bármilyen hangot. Figyeld meg, hogy napról napra egyre bátrabb leszel, egyre több dal fog eszedbe jutni. A várandóság megszépíti a hangodat.

Miért jó a zene a magzati korban?

  1. Nyugtató hatás: A zenehallgatás nyugtató hatással van a babádra. A lassú, lágy dallamok segíthetnek csökkenteni a stresszt és a Te szorongásod is alábbhagy ilyenkor, ami pozitív hatással van a babád fejlődésére is.
  2. Kognitív fejlődés: A zene stimulálja az agy különböző részeit, amelyek felelősek a nyelvi és kognitív fejlődésért. A ritmusok és a dallamok érzékelése elősegíti az agyi kapcsolatok kialakulását.
  3. Érzelmi fejlődés: A zene és az éneklés segít az érzelmek feldolgozásában és kifejezésében. A magzat már az anyaméhben megismerkedhet az érzelmi árnyalatokkal, amelyeket a zene közvetít.

Nem mellesleg számodra is előnyös

Az éneklés és a zenehallgatás nemcsak a babádra, hanem Rád is pozitív hatással van. Az éneklés növeli az endorfin szintet, amely boldogságérzetet kelt és csökkenti a stresszt. Az éneklés egyben egyfajta meditatív tevékenység is lehet, amely segít az anyukának ellazulni és összekapcsolódni a babájával.

 

Na, de mi a helyzet a születés után?

A magzati korban hallott zene és az éneked hosszú távú hatással lehet a gyermek életére:

  1. Nyelvi készségek: A zene segíthet a nyelvi készségek fejlődésében. A ritmusok és dallamok érzékelése hozzájárulhat a jobb beszédkészség kialakulásához.
  2. Érzelmi intelligencia: Azok a gyerekek, akik már magzati korban találkoztak a zenével, általában jobban képesek kezelni az érzelmeiket és empatikusabbak másokkal szemben.
  3. Zenei érdeklődés: A zenehallgatás és az anyuka éneke elősegítheti a gyermek későbbi zenei érdeklődését. A korai zenei élmények gyakran meghatározzák a gyermek későbbi zenei ízlését és készségeit.
  4. Nyugodtabb baba: A zenei élményekkel rendelkező babák általában nyugodtabbak és könnyebben megnyugtathatók.

Ha van olyan dal, amit sokszor énekelsz míg a babád a pocakodban van, a kinti világban is felismeri és könnyebben nyugszik meg. (Kivétel ezalól az érzékenyebb fülű gyerkőcök, akik a lassú, szomorú zenét nem kedvelik)

A zene és az éneklésed csodálatos eszköz a kisbabád és közötted lévő kapcsolat erősítésére, valamint a baba kognitív és érzelmi fejlődésének támogatására. Érdemes tehát minden kismamának beilleszteni a zenét és az éneklést a mindennapjaiba, hogy ezzel is elősegítse a harmonikus és boldog baba fejlődését.

Vissza

Kapcsolódó bejegyzések

Személyesen helyszínek

Budapesten
és Pest megyében

Online foglalkozások

Differenciált korcsoportok 4 éves korig illetve 4-7 éves korig

Egyéni vagy csoportos

Zenés foglalkozások
Zongoraórák,

E-mail

zeneninnenmesentul@gmail.com
(24 órán belül válaszolok)