
Mi a Zenén innen, mesén túl foglalkozások különlegessége?
Többen kérdeztétek, hogy milyen vagy épp mitől más, mint egy hasonló zenebölcsis foglalkozás. Összeszedtem Nektek.
Többen kérdeztétek, hogy milyen vagy épp mitől más, mint egy hasonló zenebölcsis foglalkozás. Összeszedtem Nektek.
Gondolkodtál már azon mitől lesz egy zeneszám a kedvenced? Mi befolyásolja a zenei ízlésed, hogyan alakul ki egyáltalán?
Mi mindent kell tudnia egy zeneszerzőnek?Szükséges a zenei hallás, illetve a belső hallás magas szintű fejlesztése, a zeneelméleti tudás (más néven összhangzattan), a harmonizálás, a szolfézs, a kottaírás és olvasás ismerete. Mindez egyetemi szintű tudás, Magyarországon a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem padjaiba tud beülni az, aki ezt a tudást el szeretné sajátítani.A korábbi zeneszerzők munkájának alapos elemzése, a hangszerelések és a hangszerek részletes ismerete is szükséges, ahhoz, hogy igazán képzett zeneszerző legyen valaki. És ez még nem minden: hangszínek, hangterjedelmek, muzikalitás és zenei fantázia, kreativitás is szükséges, hogy valaki színvonalas és kiváló zeneművet írjon.A könnyűzene, a jazz, vagy épp a filmzene, a musical, a színházban játszott zenék komponálása sem könnyebb műfaj, ugyanolyan tudás szükséges hozzájuk, mint a komolyzenei komponáláshoz. Mutatunk nektek 7 híres zeneszerzőt, akik valamilyen módon felkavarták az állóvizet.
Biztos sokan tudjátok, hogy áldott állapotban az anyaméhen belül a magzatok már hallják a hangokat.Hallják az édesanya szívverését, a lélegzését, a szüleik beszéd- és énekhangját. A külvilágból érkező zajokat és hangokat úgy hallják a babák, mint amikor mi csukott ablakokkal és ajtókkal próbáljuk meghallani a kintről jövő hangokat. Tompa, de megkülönböztethető a sziréna, a madarak, az emberi beszéd, az autók vagy épp a város zajai.Számos kutatás témája, hogy mitől különleges a magzat, a kisbaba, a gyermek számára az édesanyja hangja. Olyan kötelék alakul ki a várandóság alatt, mely bizonyítottan képes a stressz-szintet csökkenteni, képes boldogsághormont (oxitocint) termelni. További vizsgálatok szerint ez a pozitív hatás nem szűnik meg, ahogy nőnek a gyerekek, még kamaszkorban is működik.Ha erre képes a beszéd, mi mindenre képes az anyukák énekhangja?!
Valószínűleg kevés az az ember, aki ne hallotta volna Hans Zimmer ( Oroszlánkirály, Gladiátor, Csillagok közt, stb) , Ennio Morricone (Egy maréknyi dollár, A Jó, a Rossz, és a Csúf, Volt egyszer egy vadnyugat, stb) vagy John Williams ( Star Wars, Indiana Jones, Harry Potter,stb) nevét, amikor filmekről illetve filmzenékről van szó. Természetesen nem csak ők írtak színvonalas és fantasztikus zenéket a filmekhez, de jó okkal hiszem azt, hogy az ő nevük szinte kikerülhetetlen, ha filmzenéről van szó.
Az egyik legfontosabb kommunikációs eszközünk a beszéd. Ami számunkra már természetes, hogy elmondhatjuk, mit szeretnénk, elmesélhetjük mi történt velünk aznap, hogy mit érzünk egyes szituációban addig ez egy kisgyermeknek egy nagyon hosszú út, de annál izgalmasabb felfedezés. A sok új mozgás megtanulása mellett, a beszédet, a kifejezést, majd később az érzelmek megfogalmazását sok gyakorlás és tanulási folyamat előz meg és kísér végig. Számos kutatást végeztek már arról, hogy az egész pici gyermekkorban zenével, mondókával és később mesével körbevett gyerekek szókincse jelentősen nagyobb az iskola kezdés pillanatában, mint azoké a gyerekeké, akiknek ez nem adatott meg az első éveiben.
A zenehallgatás a mindennapjaink része. Zenét hallgatunk útközben, a buszon, vezetés közben, otthon, főzés vagy takarítás közben, futás vagy edzés közben. Sokan viszont munka vagy tanulás közben is szívesen hallgatnak zenét. Érdemes megfigyelnünk magunkat, hogy mikor teljesítünk jobban, ha zenét hallgatunk, vagy ha csend van körülöttünk.
Hogyan könnyítheted meg a mindennapi rutinokat a mondókák és gyerekdalok segítségével?
Szoktál hamisan énekelni? Volt már, hogy ezt szóvá tette a kisbabád?Számos tudományos bizonyítékot olvashatunk arról, hogy már magzati korban is érzékelik a zenét a gyerekek. A 24. héttől már eltudja különíteni a külső és belső zajokat és ilyenkor már érzékeli a beszédet is.
Sokszor találkozom azzal a véleménnyel, hogy már egy felnőtt azt gondolja, hogy nem elég tehetséges ahhoz, hogy zongorázni tanuljon. Sőt, sajnos gyerekek is nagyon könnyen tesznek főleg magukra ilyen kijelentést. Ki számít ma tehetségesnek? És miért feltétel, hogy valaki hangszeren tanuljon?
Honlapunk cookie-kat használ, hogy a honlapunkon tett lépéseiről statisztikákat készíthessünk. Ha tovább használja honlapunkat, azzal hozzájárul a cookie-k használatához. Ezzel a tevékenységünkkel mi nem tudjuk Önt személyesen beazonosítani.